Tel: +90 212 660 54 54
  • diş hekimi
  • diş hekimi
slider

Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontoloji, dişler ve dişlerin etrafındaki destek yapılarının hastalıklarının teşhis ve tedavi yöntemlerini inceleyen bir diş hekimliği dalıdır.

Periodontal hastalıkların ilk belirtisi dişeti kanamalarıdır. Bu gibi durumlarda dişetleri kızarır, şiş ve parlak bir görünüm alır. Çoğu kez bu belirtilere ağız kokusu, kaşıntı ve hassasiyet de eşlik eder.Periodontal hastalıklar her yaşta görülebilir. Bazı sistemik hastalıkların ağız içi belirtileri de hastalıkların tanısının konmasına yardımcı olur.

Periodontal hastalıklar çoğu kez ağrısızdır. Hasta hastalığını fark ettiği zaman iş işten geçme safhasına varmıştır ve bireyler dişlerini sapasağlam iken kaybederler. Bunun en önemli nedeni dişin etrafındaki dokuların ve kemiğin kaybedilmesi nedeniyle dişin ağız içinde tutunmasının sağlanmaması sonucu sallanarak düşmesidir.

Periodental tedavinin amacı umutsuz gibi görünen sallanmaya başlamış dişlerin değişik tedavi yöntemleri ile ağızda tutunmalarını sağlamaktır.Bu nedenle sırayla; ağız hijyeni eğitimi, diş taşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirilmesi, rejeneratif, rekonstrüktif ve mukogingival cerrahi işlemler yapılır. Ayrıca gülüş dizayn etmek için ve estetik amaçlı olarak da periodontal girişimlerde bulunulmaktadır.