Tel: +90 212 660 54 54
  • diş hekimi
  • diş hekimi

Diş Taşı Temizliği

DİŞ TAŞI NEDİR?
Diş taşı yani tartar tükürüğümüzdeki minerallerin ve dişlerin üzerinde biriken plakların bir ürünüdür. Bir insanın düzenli olarak ortalama 6 ayda bir diştaşı temizliği yaptırması gerekir. Aksi taktirde diş eti iltihabı ve dişeti hastalıklarının görülme olasılığı artar.

DİŞETİ HASTALIKLARINDAKİ ROLÜ NEDİR?
Diş taşı en çok altçenedeki ön dişlerin arka yüzlerinde ve üst birinci büyük azı dişlerin yanağa bakan yüzlerinde görülür. Bunun nedeni dilaltı tükürük bezi ile kulak önü tükürük bezlerinin buralarda bulunmasıdır. Diş taşı temizlenmediğinde, dişeti çekilmelerine ve çok ileri durumlarda çene kemiği kaybında kayıp yaptırarak dişlerin sallanmasına ve düşmesine sebebiyet verir.

DİŞ TAŞI NASIL ORTADAN KALDIRILIR?
Öncelikle dişlerin iyi fırçalanması bakteri plağının oluşumunu önleyecektir. Oluşmuş diş taşları da diş hekimi tarafından temizlenmelidir. 6 ayda bir mutlaka diş hekimine kontrole gidilmelidir.

DİŞ TAŞININ TEMİZLENMESİ TEHLİKELİ MİDİR?
Kesinlikle ve kesinlikle HAYIR. Diş taşları dişlere, dişetlerine ve çevre dokulara zararlı maddelerdir. Uzaklaştırılmadıkları durumda dişeti hastalıklarına sebep olurlar ve daha ileri durumda hastanın dişlerini kaybetmesine sebep olabilirler. O yüzden temizlenmeleri gereklidir. Dişeti hastalıklarında ilerlemiş vakalarda tedaviye yanıt almak zorlaşacaktır.